بستن

safeland.ir@gmail.com       +98 21 88 81 48 12

توسط

پرفراژ چیست و کاربرد آن

پرفراژ چی هست؟

پرفراژ در حقیقت یک کلمه فرانسوی استکه از لغت perforage ( تلفظ صحیح فرانسوی perfe(o)raž ) گرفته شده که مثل خیلی از کلمات دیگه بعد از وارد شدن به زبان فارسی اصالت خودش رو حفظ کرده و عموم مردم و متخصصین از همان لغت فرانسوی ش استفاده میکنند.

پرفراژ در فرهنگ لغت فارسی ( عمید) 2 تا معنی داره :

1-سوراخ‌های ریز متوالی به شکل خط در روی بعضی از کاغذها که کاغذ در آن محل به راحتی جدا می‌شود.
۲. دستگاهی که با ابزاری شانه مانند این سوراخ‌ها را ایجاد می‌کند.

از سمتی در بعضی از سایت ها و کتب کلمه پرفراژ رو یک کلمه انگلیسی می دونن و برگفته از لغت perforator  به معنی سوراخ کردن یا سوراخ کن.

 

کاربردهای پرفراژ :

پرفراژ کاربرد های مختلفی داره ولی اکثرا روی کاغذ هستش به شکل های مختلف.مثل:

1-پرفراژ چک

2-پرفراژ ورق های کارتن و جعبه

3- پرفراژ کاغذ و دفتر ( کتاب)

 

پرفراژ چک یا CheckWriter :

دستگاهی است که جهت چاپ عمیق و غیر قابل جعل و دستکاری ارقام چک و اسناد مهم مورد استفاده قرار می گیرد و در دو نوع دستی و برقی موجود است.

بیشترین استفاده از این دستگاه ها در ادارات دولتی هستش البته شرکت های خصوصی و تولیدی های بزرگ هم از این دستگاه استفاده میکنند.

دستگاه پرفراژ چک
دستگاه پرفراژ چک

دستگاه پرفراژ چک دستی:

این دستگاه بیشتر مصرف در شرکت هایی داره که خیلی گردش چک بالایی ندارن.حدود قیمت این دستگاه الان در بازار 300.000 تومان است (4-5-95) با برند های مختلف و ساخت کشور هایی مثل چین , تایوان , ژاپن.

نحوه استفاده از دستگاه پرفراژ دستی :

استفاده از این دستگاه پیچیدگی خاصی نداره. کافی شما چک رو زیر دستگاه بذارید و بعد از اون مبلغ چک رو با گردوندن ارقام روی دایره بر روی چک چاپ کنید.

 

دستگاه پرفراژ چک دستی
دستگاه پرفراژ چک دستی

دستگاه پرفراژ چک برقی:

این دستگاه هم مثل درست مثل دستگاه پرفراژ چک دستی هم میکنه با این تفاوت که نیاز به دخالت دست نداره و همه ی کار رو به صورت اتوماتیک انجام میده.قیمت این دستگاه بسته به مدل های مختلف توی بازار فرق میکنه ولی در کل از حدود 500.000 تومان در بازار وجود داره تا بیش از 9.000.000 تومان.

نحوه کار کردن با دستگاه پرفراژ چک برقی:

چک رو داخل دستگاه میذارید و بعد از اون مبلغ چک رو تایپ میکنید و در نهایت دستور چاپ رو به دستگاه میدید. البته یک مدل دیگه از این دستگاه هم وجود داره که شما باید ارقام و تاریخ و … رو در رایانه تایپ کنید و دستور چاپ رو از اونجا بدید.

 

دستگاه پرفراژ چک برقی
دستگاه پرفراژ چک برقی

پرفراژ ورق کارتن و جعبه :

در کارتن و جعبه سازی در بخشی که ورق ها برای چاک زدن میرن باید پرفراژ بشه. چون در اون قسمت احتمال ترکیدن و بد فورم شدن کارتن یا جعبه وجود داره. برای پرفراژ کردن ورق ها باید تیغه های دستگاه چاک رو پرفراژ زن کنیم. درست مثل تصویر زیر که از تیغه های پرفراژ زن استفاده شده.

از بزرگترین مزایای پرفراژ بودن تیغه های دستگاه چاک اینه که احتمال خراب شدن و بد فورم شدن کارتن یا جعبه به شدت کم میشه و کارتن ها شکلی شکیل تر و خوش فورم تری پیدا میکند.

 

تیغه های پرفراژ شده دستگاه چاک
تیغه های پرفراژ شده دستگاه چاک

 

تیغه های پرفراژ شده دستگاه چاک
تیغه های پرفراژ شده دستگاه چاک

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

کانال تلگرام گروه مهندسی سیف لند