بستن

safeland.ir@gmail.com       +98 21 88 81 48 12

توسط

مشکلات رایج تعمیر ویدئو پروژکتور

مشکلات رایج تعمیر ویدئو پروژکتور

 

تغییر رنگ تصویر پروژکتور

تغییر رنگ تصویر پروژکتور یکی از رایج ترین مشکلات است و با جایگزین کردن لامپ پروژکتور هم  حل نمی شود. اگر پروژکتور  شما سایه رنگ های زرد، قرمز، بنفش یا آبی را در تمام یا بخشی از تصویر نشان  می دهد، در نتیجه دستگاه شما به یک سرویس حرفه ای نیاز دارد. تغییر رنگ تصویر بدان معنی است که قضیه مربوط به چرخه رنگ (در پروژکتورهای DLP ) یا صفحات پلاریزه (در پروژکتورهای LCD) می شود. در صورتی که این تغییر رنگ به  تازگی در پروژکتورهای ال سی دی (LCD)  بوجود بیاید، رفع عیب تنها به تمیز کردن، کار کردن و کالیبره مجدد ماژول رنگ  نیاز دارد . اگر خیلی دست روی دست بگذارید ،کار به تعویض صفحات پلاریزه یا  منشور (prism assembly)که می تواند خیلی گران باشد، کشیده می شود.

وجود گرد و غبار، لکه و لکه های سیاه بر روی تصویر پروژکتور

پروژکتورها به تمیز شدن و تعمیر و نگهداری نیاز دارد. عدم انجام این کارها  به صورت  دوره سالانه و یا شش ماهه می تواند به تجمع گرد و غبار در  بخش های نوری یا اپتیکالی که خود را به صورت نقطه یا لکه بر روی تصویر پروژکتور نشان  می دهند ،منجر شود. اگر نقطه ها به صورت  سایه رنگ و یا رنگ رنگی باشند ، این بدان معنی است که گرد و غبار بر روی ماژول نشسته است که به این معنی است که صفحات پلاریزه ( در پروژکتورهای ال سی دی) نیاز به تمیز شدن دارند و یا این که چرخه رنگ در (پروژکتورهای دی ال پی ) به تمیز شدن نیاز دارند . به صورت نادر هم، این می تواند در نتیجه آسیب دیدن چیپ DLP بر اثر (افتادن یا سایر موارد باشد)، و یا آسیب دیدگی در منشور(prism assembly) و یا بلوک های نوری (optical block)باشد .

پروژکتور روشن نمی شود و سایر مشکلات مربوط به برق پروژکتور

اگر پروژکتورشما به طور غیر منتظره خاموش شده یا روشن نمی شود، ممکن است موضوع  مربوط به منبع تغذیه، بالاست(ballast)، نرم افزار یا سیستم خنک کننده باشد. در برخی موارد، ممکن است به برد مدار داخلی آسیب وارد شده باشد. این تعمیر شامل مشخص کردن علت مشکل، به همراه  تمیز کردن کامل هارد برای  رسیدن به کانال های خنک کننده خواهد شد. این یک تعمیر تخصصی است.

چراغ پروژکتور، چشمک می زند

چشمک زدن پیوسته رنگ سبز یا قرمز،ممکن است بیانگر یکی از چندین پیام سیستم باشد. با توجه به ساخت و مدل پروژکتور،چشمک زدن چراغ اعلان ممکن است به معنای رسیدن زمان تعویض لامپ، گرم شدن بیش از حد پروژکتور و نیاز به تمیز شدن دستگاه باشد. اگرچراغ اعلان همراه بامشکلات پاور دستگاه باشد ممکن است نشان دهنده مسائل مهم تری نظیر خرابی  مادر برد، خرابی بالاست، و یا ضرورت تعویض فن باشد.

light

light

بخشی از تصویر پروژکتور سیاه است و یا وجود ندارد

اگر شما  یک پروژکتور DLP دارید،احتمالااین علت به خاطروجود یک تراشه شکسته شده DLP است و نیاز به تعویض دارد. در تمام پروژکتورها، این می تواند در نتیجه آسیب رسیدن به  منشور و یا بلوک های نوری باشد.

تصویر پروژکتور گرفته و یا کم نور است

مقصر احتمالی داشتن یک پروژکتور کم نور، لامپ  دستگاه می باشد . ساعات (کارکرد) بالای لامپ منجر به ضرورت تعویض آن می گردد . در حالی که تعویض لامپ می تواند توسط کاربر نهایی انجام  شود، اما مهم است که متوجه باشید که لامپ معمولا یکی از آخرین چیزهایی است که باید تعویض شود.

ما توصیه می کنیم پس از ۳۰۰۰ ساعت ،لامپ های دستگاه تعویض شوند ( البته با توجه به تنوع ویدئو پروژکتورهای NEC  لطفا  در این خصوص به دفترچه راهنمای ویدئو پروژکتور تان مراجعه کنید ). اغلب اوقات، ما تماس هایی از طرف مشتریان  داریم که چند صد هزار تومان صرف تعویض لامپ خای دستگاه شان کرده اند ، این در حالی است که علت تغییر رنگ، برق دستگاه و یا چشمک زدن چراغ اعلان ، لامپ دستگاه نبوده است . برخی از  پروژکتور بیش از یک لامپ استفاده می کنند، مانند پروژکتور سانیو PLC-Xf46، که  در این خصوص از ۴ لامپ استفاده می کند.

لامپ های با کیفیت می تواند بسیار گران باشند و ما توصیه می کنیم که تنها در موقع ضرورت لامپ  را تعویض کنید. صرف این که یک وب سایت ادعا می کند که آن ها لامپ های اصلی را می فروشند، دلیل بر این نیست که لامپ ها از کیفیت اوریجینال برخوردار باشند. این لامپ های اصلی به علت ایجاد نوسانات برق، منجر به نارکارآمدی منبع تغذیه، شکست بالاست، و یا حتی نقص مادربرد شناخته می شوند.این که سعی کنید برای صرفه جویی در هزینه ها از لامپ های نامرغوب استفاده کنید باعث خسارت زدن بیشتر به دستگاه تان می شوید.

پروژکتور ورودی را نمی شناسد ( شناسایی نمی کند)

این موضوع می تواند هم نرم افزاری و هم سخت افزاری باشد. سعی کنید ورودی دیگری را امتحان کنید، برای مثال، از لپ تاپ خود  برای وصل شدن به پورت VGA یا HDMI  که قبلا استفاده نمی کردید ، استفاده نمایید. مطمئن شوید که پروژکتور شما درحالت نمایش صحیحی قرار دارد . گاهی اوقات، ریموت کنترل شکسته شده است و یا دکمه های شکسته بر روی پروژکتور شما مانع تعویض ورودی صحیح  می شود، بنابراین ورودی ها را هم امتحان کنید. اگر اطمینان حاصل کردید که سخت افزار یا نرم افزار پروژکتور شما علت مشکلات ورودی است، این احتمال وجود دارد که برد رابط (interface board)به تعویض نیاز داشته باشد .

شکسته شدن بدنه لنز پروژکتور یا قاب پروژکتور

جابجایی نادرست پروژکتور که منجر به افتادن دستگاه شده است، ممکن است به تعویض ویژگی های ظاهری پروژکتور، از جمله تعویض حلقه دور لنز، نیاز داشته باشد. لنزها تعمیرنمی شوند، اما ترجیحا تعویض می گردند.

مراقبت و نگهداری پیشگیرانه 

مراقبت و نگهداری پیشگیرانه باعث افزایش طول عمر پروژکتور گران قیمت شما می شود و این موارد را خصوصا به آن دسته از پروژکتورهایی که بیش از ۴ میلیون تومان می ارزند توصیه می کنیم. برای مدارس و مشاغلی که خصوصا از پروژکتورهایی با روشنایی بالا استفاده می کنند هر شرکتی یک برنامه سرویس دوره ای  خوب را برای تمیز کردن و کالیبراسیون مجدد به طور سالانه یا شش ماهه ملزم می کند.

در خصوص خدمات رسانی مطلوب به مشتریان عزیز ،شرکت ایمن پردازش نیز،ضمن ارایه گارانتی مناسب، سرویس های دوره ای انواع ویدئو پروژکتورهای خریداری شده از شرکت را به صورت رایگان انجام می دهد

 

.ترجمه: www.behprice.com ( شرکت هوشمند سازان ایمن پردازش)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

کانال تلگرام گروه مهندسی سیف لند